گزارش سالانه بورس های مشتقه منتشر شد

25 فروردین 1398 - ساعت 09:04

فدراسیون جهانی بورس ها سالانه پرسشنامه ای را با هدف بررسی عملکرد بورس های مشتقه در میان اعضـــای اصلی و وابسته خــود توزیع می کند. در تهیه گزارش سال 2018 تعداد چهل و هشت بورس از نقاط مختلف جهان مشارکت کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران و به نقل از دبیرخانه فدراسیون جهانی بورس ها، سال 2018 در بازار های مالی با نوسانات فراوانی همراه بود و تا حدودی بازار های با ثبات سال 2017 را متحول ساخت. این دگرگونی ها در سال گذشته با افت رشـــد جهانی اقتصاد، درگیری های ژئوپلتیک و تجاری بین قدرت ها، نگرانی از سیاست های پولی انقباضی و فراز و فرود های نرخ ارز های مختلف همراه بود. در بازار های سرمایه، با وجود شروع بسیار خوب در سال گذشته، ارزش بازار بورس های مختلف در پایان سال، شاهد کاهش چشمگیر بودند. با این وجود، در بازار های مشتقه ارزش و حجم مبادلات به ترتیب بیش از 15 و 11 درصد نسبت به سال 2017 رشد داشت.

برای نخستین بار از سال 2005 میلادی، مجموع حجم قرارداد های مبادله شده در بازار های مشتقه از عدد 30 میلیارد عبور کرد و حتی نسبت به سال 2017 هم رشدی 21 درصدی را تجربه کرد. این رشد در تمام نقاط و مناطق تحت بررسی فدراسیون جهانی بورس ها قابل مشاهده بود. به طوریکه در آمریکا آسیا ـ اقیانوسیه . اروپاـ خاورمیانه ـ آفریقا به ترتیب با 24، 27 و 5 درصد رشد سالانه روبرو بودیم. تقریبا تمام انواع مشتقات از جمله سهمی، شاخصی، ارزی، نرخ بهره و کالایی با افزایش حجم معاملات در سال 2018 به کار خود پایان دادند.

حجم مبادلات اوراق مشتق سهمی در سال 2018 به بیش از سیزده و نیم میلیارد قرارداد رسید که حدود  34 درصد از سال 2017 پیشی گرفت. در این میان، معاملات آتی و اختیار معامله تک سهم و شاخصی سهم به سزائی در این روند داشتند.

بر اساس نظر سنجی بعمل آمده در سال 2018، قرارداد های آتی و اختیار معامله شاخص سهمی به عنوان پر معامله ترین ابزار در بیش از 30 بورس مشارکت کننده در مطالعه داد و ستد می شوند.

پس از این دو محصول، اختیار معــامله تک سهم، قرارداد های آتی کالایی و آتـــی تک سهم از مهـمترین و متداول ترین محصولات مشتقه بورس های دنیا بحساب می آیند. در میان بورس های کشور ها  و مناطق مختلف، بورس اروپایی یورکس و بورس ژوهانسبورگ با 15 نوع ابزار مختلف متنوع ترین بازار های مشتقه جهان در سال 2018 نامیده شدند.

علاقمندان جهت دسترسی به نسخه کامل گزارش، به پیوند زیر مراجعه کنند:

 

https://bit.ly/2GlngFb

  • پربازدید ها